Autor:
Ragnar Vutt

Katre Kikas kaitseb doktoritööd „Moderniseerumine rahvaliku kirjalikkuse peeglis: 19. sajandi lõpu rahvaluulekogujad arhiivi ja avalikkuse äärealal“

 
Juhendaja: 
kaasprofessor Risto Järv, Tartu Ülikool
 
Oponendid: 
vanemteadur Marju Kõivupuu, Tallinna Ülikool
dr. Kaisa Langer, Dresdeni Tehnikaülikool (Saksamaa)
 
Kokkuvõte
Väitekirja hõlmatud kaheksa artiklit ning neid täiendav sissejuhatus käsitlevad rahvaluule suurkogumist 19. sajandi lõpukümnendi Eestis. Väitekirjas vaadeldakse Jakob Hurda ja Matthias Johann Eiseni kogumiskampaaniate käigus loodud kirjalikke allikaid (nii käsikirjalisi arhiivitekste kui ka avaldatud meediatekste) osana tolleaegsest kirjakultuurist ning rahvaluule kogujaid kui osalisi tolleaegse avaliku kirjaruumi loomises ja käigushoidmises. Väitekirja keskmes on nn rahvalike kirjutajate võimalused määratleda rahvaluulekogumise kaudu endid kui kirjutajaid, katsetada erinevate (nii avalike kui privaatsete) kirjutaja positsioonidega ning osaleda ühiskonna moderniseerumises. Väitekirja peamisteks allikateks on Jakob Hurda ja Matthias Johann Eiseni rahvaluule kogud – vaatluse alla tulevad mitte üksnes rahvaluule kirjapanekud, vaid selle keskmes on käsikirjakogude žanriline mitmekesisus – üleskirjutused, kirjad, märkused, elulood jne. Väitekirja lähteküsimuseks on olnud huvi selle vastu, mis motiveeris vähemharitud inimesi kogumistööga ühinema, ning sageli pikaks ajaks seotuks jääma. Leian, et just motiividele keskendumine võimaldab esile tuua rahvaluulekogumise seosed üldise kultuurikontekstiga – see ei olnud eraldiseisev (teaduslik) projekt, vaid miski, mille kaudu loodeti saavutada edenemist hoopis teistes valdkondades – või üldisemalt: mille kaudu loodeti moderniseerumist enda kasuks tööle panna. Just sellisest vaatepunktist võime näha silda 19. sajandi rahvaluulekogujate ning hoopis hilisemates ajastutes tegutsevate kirjutajate vahel – suur osa neist inimestest, kes tol ajal leidsid väljundi rahvaluulekogumises, leiavad hilisematel aegadel väljundi näiteks ajalehtede kirjasaatjate, blogijate, internetikommentaatorite, harrastusluuletajate või fännikirjanduse loojatena.
 
Kaitsmine toimub senati saalis (Ülikooli 18204) ja on jälgitav ka Zoomi vahendusel(kohtumise ID: 998 4286 9041, pääsukood: 176630).
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024

Ulmeteemaline teadusdebatt: tulevik ja kaugemalegi kujutatud võimalikkus

Mongolian countryside

Eesti ja Mongoolia suhted: Avastusretked ja digilahendused